Vzpomínka na pana Truhláře.

Antonín Truhlář

Hned úvodem přeje Barblog svým věrným čtenářům VŠE NEJ do nového roku 2014! Mnoho skvěle chutnajících koktejlů, jste-li pravidelnými hosty našich nebo i zahraničních koktejl barů nebo nových nápadů na zajímavé a chutné koktejlové kreace, jste-li barman/ka. :)

První článek v tomto roce nebude zrovna na veselé notě. Na konci minulého roku, nás ve věku nedožitých 93 let opustil nestor Česko-Slovenských barmanů, pan Antonín Truhlář.

Antonín Truhlář při sportu.

Nedá mi to přejít tuto událost v našich životech smutečním oznámením a to hlavně díky možnosti, že jsem mohl častokrát pana Truhláře díky jeho přátelské povaze navštívit osobně u něj doma v bytě a měl tak možnost ptát se na nejrůznější otázky z jeho osobního a profesního života. Díky této možnosti přináším odkazy na již existující články z barových magazínů Barlife a Beverage & Gastro, možná také jako takovou malou osvětu dalším generacím toho našeho krásného barmanského řemesla připínám tyto články na Barblog.

Jen ve zkratce o panu Antonínu Truhláři. Byl to člověk ze staré školy jehož životním posláním bylo dělat hosty šťastné díky jeho srdečnému servisu. Vždy milý úsměv a milé, přátelské chování, dbal na perfektní kvalitu jeho koktejlů a jejich servisu (na nikoho se nepovyšoval, s pokorou a láskou dělal co ho celý život bavilo, prvotřídní obsluha jeho hostů a míchání lahodných koktejlů). Při jeho pokročilém věku byl schopen vyprávět příběhy i několik desítek let staré. I díky tomu se mohla obohatit o mnoho zajímavých informací kniha Ladislavy Chateau a Alexandera Mikšovice s názvem Barman rytířem čestné legie, která pojednává o zážitky bohatém životě další Česko-Slovenské barové legendy Rudolfu Slavíkovi, jehož byl právě Antonín Truhlář blízkým přítelem, i když spíše na dálku (Rudolf Slavík toho času žil a pracoval v Paříži).

International mixing passport Antonína Truhláře

Často si psali dopisy, volali si a dokonce pan Truhlář navštívil pana Rudolfa Slavíka osobně v Paříži, kde si prohlédl bar, kde tenkrát Rudolf Slavík pracoval. Jako jeden z mála v České republice obdržel jako dar od Rudolfa Slavíka mixologický pas (International Mixing Passport), jenž otvíral jeho držitelům dveře všech barů světa. Pan Truhlář byl také jednou ze zakládajících osob České barmanské asociace. Miloval potápění a když přejdeme zase k barmanství měl moc rád vychlazené Portské nebo drink Gin Fizz. Jestli se chcete o této vzácné osobnosti dozvědět více, nezbývá než se začíst do článků v odkazech níže.

Antonín Truhlář s jeho vintage šejkrem.

Malý rozhovor a něco málo o životě Antonína Truhláře na odkazech níže.

Interview_Antonín Truhlář

Profil_Antonín Truhlář by martinbatha

Autor: Martin Baťha
Foto: archiv Antonína Truhláře a Martin Baťha

Leave a Reply