Letem světem, Bar Conventem – část první

502

Po dvou letech na místě činu. Německý Berlin Bar Convent byl po dvou letech absence Barblogu velkým překvapením, hlavně co se velikosti týče. Vypadá to, že tato výstava se semináři pro barmany z celého světa je čím dál, tím více úspěšnější a zároveň větší. Můžete si zde prohlédnout a samozřejmě ochutnat či vyzkoušet nepřeberné množství nových produktů z barové branže (destiláty, likéry, barové vybavení atd.) nebo se zaposlouchat do jednoho z mnoha barových seminářů. A právě semináře byly tím co zajímalo Barblog nejvíce.

Bar Book

Celkem nedávno vyšla jedna barová příručka od Jeffreye Morgenthalera s názvem The Bar Book: Elements of Cocktail Technique (k dostaní na tomto odkazu zatím za pár šlupek), právě on byl jedním z přednášejících. Téma jeho přednášky bylo přiblížit obsah jeho knihy, jakožto i jeho barovou filozofii. Jde mu především o to neustále objevovat odpovědi na nejrůznější otázky. Proč se tohle dělá takhle a ne takhle. Na pomoc si bere vědy jako chemii či fyziku. Jeho cílem je co nejvíce zapojit mozek a ptát se PROČ. Velmi zábavná pak byla argumentace několika barmanských mýtů. Například většina z vás se setkala s radou, abyste drželi míchací sklenici během míchání (např. Manhattan) co nejvíce ve spodní časti, tedy u dna (což vypadá také elegantně) a ne uprostřed (aby jste drink v míchací sklenici tímto držením nezahřívali). Toto pravidlo vyvrátil prezentací s fotkou termosky, jenž je právě vyráběna ze skla a jak je známo např. zmrzlina v ní vydrží dlouhou dobu ve skvělé kvalitě. Což znamená, že prsty na stěně míchací sklenice nejsou hrozbou pro oteplení připravovaného drinku.

500

Neméně pobavení byli posluchači při vyvrácení dalšího mýtu. Mnoho barmanů a barmanek si myslí, že příprava cukrového sirupu studenou cestou je lepší, jelikož tímto způsobem nepřijde sirup o své chuťové a aromatické vlastnosti. I tento mýtus Jeffrey vyvrátil připravenou prezentací. Tentokrát se jednalo o prezentaci se schématem výroby cukru, který se sám o sobě vyrábí právě vařením.

501

Dále se zmínil o jiné skvělé knize, která ho inspirovala, především tím, že jde po detailech. Kniha se jmenuje Cocktail: The Drinks Bible for the 21st Century a jejím autorem je Paul Harrington a i když je jaksi staršího data, konkrétně z roku 1998, je stále k sehnání, rozhodně ne však za hubičku např. na odkazu výše. Paul v knize rozebírá použití čerstvých citrusů, cukrového sirupu, sody nebo historii mnoha klasických koktejlů. Ale zpět k Jeffreymu. Co by stálo ještě za zmínku je jeho přístup k přípravě klasických koktejlů, jenž se lety někdy přestaly připravovat tak, jak se mají a že je dobré si občas tyto původní postupy osvěžit. Přiblížil to na přípravě klasického drinku French 75. Jeho slovy, mnoho z vás zná tento drink spíše jako menší drink do flétny na šampaňské, trochu sladkého, trochu kyselého, destilát a šampaňské nebo sekt. Jeffrey objevil v tomto drinku dle původních receptur spíše převlečeného bratříčka drinku Tom Collins. Tedy servis ve větší sklence typu collins a především pak na sekaný led, přesně tak jak se uvádělo ve starých barových příručkách, tedy pořádná dávka osvěžení. Recepturu a techniku přípravy tohoto koktejlu a mnoha dalších najdete v jeho nové knize. Pokračování příště…

Autor: Martin Baťha

Leave a Reply