Rumový festival 2015 v Berlíně

festival-3

Ve spolupráci s portálem zaměřeným na rumy O rumu, přinášíme přehled rumové události roku na starém kontinentě. V Berlíně dne 3. a 4. října proběhl již pátý ročník největšího rumového festivalu v Německu. Pátý ročník byl jak to většinou platí u pokračování, zase o něco větší a lepší.

Festival reflektuje zvyšující se zájem o rum a všem co sním souvisí, od způsobu zrání až po barevné odstíny a různorodé chutě rumu, to vše tu bylo. Tento rok se konal pod heslem “Colours of the sugar cane” – barvy cukrové třtiny. To je berlínský rumový festival.

A opravdu jako by se tohoto hesla chtěli pořadatelé doslova držet. U každého stánku byla široká paleta barevných odstínu rumů z celého světa. Nejsilnější zastoupení zde měly tradiční rumové velmoce z Karibiku a Střední Ameriky, ale také ostrovní státy z indického oceánu jako Mauricius a Seychely, které předvedly že rum skutečně umí. Nejznámější rumové země doplnily nadšení vystavovatelé z Japonska, Filipín, ale nově také například z Rakouska. Kromě mainstreamových výrobců dali pořadatelé prostor také malým, rodinným mikrodestilérkám. Ti rum vyrábí ověřenými, pracnějšími a méně automatizovanými metodami. Mají pod kontrolou vše, od výběru cukrové třtiny až pro proces zrání. Bylo toho na ploše téměř 3 600 m² k vidění mnoho.

festival-2

Po oba dny měli návštěvníci kromě běžného poznávání vystavovaných značek možnost se účastnit profesionálně řízených degustací. Pro degustace byly zřízeny speciální, samostatné stany.

Určitě vás zajímají oficiální výsledky festivalu. Porotci hodnotili rumy v různých kategoriích. Hodnotilo se slepou ochutnávkou odbornou porotou a vždy se oceňovali první tři místa v kategoriích. Nejzajímavější kategorie si můžete prohlédnout níže.

festival-4

Dark & Gold
1.Marauda Rum steel pan
2.Hampden Gold
3.Rum-Bar Gold 4yo

5 – 10 let stařené
1.Plantation belize
2.Denizen Reserve 8yo
3.Secret Treaserues St. Lucia 9yo

11+ stařené
1.The Real MCcoy 12yo
2.New Grove single barel
3.Havana club seleccion de maestros

Luxusní
1.St. Nicholas Abbey
2.Origenes 30
3.Havana club Union

Solera
1.Tres hombres solera 21yo
2.Cartavio XO
3.Centenario 25yo

Více o metodě solera najdete ve slovníku O rumu.

Rumové likéry
1.New Grove Cafe Liqueur
2.Rum-Bar Cream Liqueur
3.Aguere caramel rum

festival-1

Kromě odborných a veřejných degustací byly k vidění i rumové rarity. Limitované edice a ultraprémiové rumy. Jak už nákup nebo ochutnávka takových rumů je jistě jedinečnou příležitostí. Tak, co zajímávého si pro nás pořadatelé připravili?

•Cacique Milenium Edition, Venezuela, Bottled in 1999, 40 %
•Victoria, Vieux Pretinha, Portugal, Bottled in the 60’s, 50 %
•La Mauny Milisime 1979, Martinique, Bottled in the late 90’s, 43 %
•John Milroy, Finest Jamaica, 26 years, Bottled around 2010, 50 %
•Cadenhead Dated Distillation, Guyana Port Morant, 30 Years, Distilled in 1964, Bottled on August 1st 1995 , 73.3 %

Autor: Oldřich Pospíšilík (portál O rumu)

Leave a Reply