Interview na rumové vlně

Rumfest7

Někdo jezdí na Beerfest do Bavorska, někdo zase na Rumfest do Prahy. Konkrétně v sobotu 7. 5., kdy se od 13:00 do 22:00 otevřou brány Novoměstské radnice a již třetího ročníku Rumfestu, svátku všech milovnic a milovníků kvalitních třtinových rumů. Více než sto značek rumů z celého světa, DJ a latinskoamerická hudba, vybrané speciality nejenom karibské kuchyně – to vše je Rumfest. Barblog se zeptal na několik otázek pořadatele tohoto připravovaného festivalu Martina Krauta.

Proč v minulosti padla volba právě na rum?
Rum je pestrá kategorie, dynamicky se rozvíjí, rozdíly mezi jednotlivými značkami jsou obrovské, stojí za nimi zajímavé příběhy. A také pořádání takových eventů jde s filozofií Barlife, která je o edukaci jak odborné, tak laické veřejnosti. A právě u rumů panuje stále mnoho mýtů a polopravd, které se snažíme touto cestou objasňovat.

Plánujete podobný fest na jinou alkoholovou bázi?
Ano. Už jsme pořádali Ginfest. Ten jsme si udělali vyloženě pro radost. V této chvíli ale nevím, zda to bude Whisky, Konak nebo Tequila. Naší prioritou ale zůstává Barlife a Prague Bar Show, letos spojená s Czech Bar Awards.


Splnila organizace tvé očekávaní, mám na mysli všechny ročníky? Nebo vidíš stále jisté skuliny kam Rumfest posunout. Co se neujalo atd..

Vždy je co zlepšovat a každý ročník chceme dělat lepší a zajímavější. Laťka je od prvního ročníku u Rumfestu vysoko, veřejnost je také za ty roky více vzdělanější, náročnější. Velkou měrou o spokojenosti z akce se také podílí samotní vystavovatelé.

Můžeš čtenářům, prosím, přiblížit program letošního ročníku.
Opět jsou na programu semináře a workshopy, letos s dvojnásobnou kapacitou. Navíc chystáme barmanskou soutěž Tiki Celebration a opět chceme vytvořit tu správnou atmosféru, takže živá latino kapela, karibská kuchyně, koktejlové bary.

Můžeme se těšit na speciální hosty (např. ze zahraničí to byl v minulosti rum ambasador Ian Burell)?
Ian na Rumfestu přece nemůže nikdy chybět .. :)

Co zajímavé rumy a možnost jejich degustace?
Cílem akce je představit co největší počet kvalitních třtinových rumů. Vystavovatele informujeme, aby nabízeli degustace 0,1 max 0,2 cl. Takto za velice přijatelné ceny mohou rumoví nadšenci ochutnat větší množství značek a vybrat si svého favorita. Letos se představí bezmála 150 značek.

Je něco na co letos vyloženě na Rumfestu těšíš?
Pro mne osobně je to více o práci, než o zábavě. Stres, aby vše dobře dopadlo. Náš tým je sice malý, ale zkušený a profesionální, takže v tomto ohledu jsem klidnější. Známe rizika a už jim umíme lépe předcházet. Ale těším se určitě na tu celkovou atmosféru. Ten pocit, když projdu sálem a vidím rozvášněné vystavovatele a naslouchající či diskutující návštěvníky u jejich barů.

Bude součástí Rumfestu opět nějaké bamanské klání?
Ano, na programu je barmanská soutěž Tiki Celebration, jejíž disciplínou budou samozřejmě rumové koktejly inspirované Tiki kulturou. Pokud by se někdo ze čtenářů chtěl přihlásit, má čas do 17. 4. a podrobnosti najde na stránkách www.rumfest.cz.

Čtenáře by také možná zajímalo jestli si budou moci na Rumfestu něco zajímavého koupit? (exotický rum, ingredienci, vybavení)
Letos nebudeme mít Rumshop, ale návštěvníci si budou moci koupit celé lahve přímo na barech vystavovatelů. Kdo se bude chtít dále vzdělávat a zábavnou formou se naučit míchat rumové koktejly, bude si moci zakoupit zvýhodněné rumové kurzy v Barlife Akademii, které pořádáme celoročně.

O jakou kategorii rumů je v současné době zájem z řad široké veřejnosti a na straně druhé z řad barmanů?
Veřejnost se stále učí. A podléhá samozřejmě kampaním několika výrobců. Na tom není nic špatného, pokud jsou informace pravdivé.
Stále mě překvapuje, kolik lidí je přesvědčeno, že čím vyšší číslovka na etiketě, tím lepší rum. Barmani jsou u nás velmi kreativní a mnohdy rozhodují jejich osobní preference. Mně by potěšila větší pozornost na agricole rumy směrem od barmanů ke koncovým spotřebitelům.

Jak to vypadá se zájmem o Rumfest, je rok od rok větší či stagnuje, tím by se také vysvětlil všeobecný zájem o rum jako o destilát.
Každý ročník přinesl nárůst v počtu vystavovatelů i návštěvníků. Letos očekáváme určitě více než 1 000 lidí.

Jaké bude letos vstupné a co všechno v něm bude pro návštěvníky zahrnuto?
V předprodeji jsou vstupenky za cenu 199 Kč, na místě pak za 220 Kč. Všechny semináře jsou v rámci Rumfestu zdarma, stejně tak určitě budou lákavé i festivalové ceny nabízených rumů.

Autor: Martin Baťha

Leave a Reply