Pět esencí Tonyho C… Očima Radima Hamrosi

ba30_www-klapper-cz

Tony Conigliaro

Jako dnes si vybavuji naše první setkání v roce 2007 na Bar Show v Londýně bylo to … a retrospektiva času mi v paměti ukryla několik vzpomínek z toho dne. Ztracené pero od mé ženy k vánocům na poznámky, od té doby už tak krásné věci s sebou netahám.

První soutěžní vystoupení Erika Lorincze na londýnském kolbišti. Alexe Kratěnu v bílém kvádru se potácejíc s panem Noletem. Velkou československou barovou rodinu, která měla ducha přátelství v nádechu vontovského šarmu i intelektu. A konečně přednáška Tonyho, kde hovořil o změně struktur a skupenství, vůní i parfému Chanel NO. 5 s velmi veselou historkou o současné majitelce značky. Dohledal jsem i obrázek, který byl velmi podobný obrázku z pražské přednášky. Však v první řadě seděl Paul Tvaroh a mě prováděl tím celým bludištěm Ondra Pospíchal, těžko se věřilo povídání si o skupenství, když za námi v místnosti již v té době byli tři stroje které v současné molekulární či progresivní mixologii hrají stále prim. Před očima mi tenkrát praskla kádinka, kde na plotýnce běhaly dvě vzduchové bubliny míchající nejsušší Martini cocktail z dílny baru Tonyho. Když jsem měl možnost s ním o přístroji hovořit mezi 4 očima stal 800 liber a právě praskl i s Martini nad kobercem…

Střih a další setkání na Kubě 2009

Seminář porotce barmanské soutěže Havana Club Grand Prix Tonyho, ale i velmi přátelské rozhovory v lobby baru hotelu, ve kterém mimo pozvání do Londýna na exkurzi zaznělo i pár motivujících a vřelých slov jak k mému výkonu, tak něco málo o globální scéně. “Povzbuzující i uklidňující.”

ba35_www-klapper-cz


Rok se sešel s rokem

Při další návštěvě Londýna a setkáním s kamarády i vítězem Havany 2009 Markusem, který v té době byl spolubydlícím Ondry Pospíchala a stejně jako já v tomto domě byl naším spolunocležníkem na pár dní i brand ambasadorem českého tekutého zlata bylinného likéru Becherovka – George Němec, se kterým jsme se vydali do laboratoře v malém baru The bar with no name – 69colebrooke row, schovaném za nezapomenutelnou lampou a záchodem, musíte jít po schodech a tam nahoře nad barem to je, už při příchodu bylo velmi zřejmé, že prostoru je tu po málu. Byl tam malý kancl s obrovskou plachtou bojových her a plánovaných akcí, všude přístroje a nejmodernější technologie na objevování nových cest. Musím říct, že v té době to bylo otázek. Byl jsem k nezastavení, ale snažil se zachovat dekorum. Sotva jsme se skutáleli z těch příkrých schodů za bar a já dal dva rychlé drinky a vyrazil na letadlo které jsem díky povídání a tomu druhému drinku prošvihl. “Ale když to bylo tak dobré!” Již tenkrát jsem uvažoval a komunikoval s Tonym o dovozu těchto strojů do ČR a SK, ale bylo brzy. A vše příšerně drahé na prstech jedné ruky bych spočítal v té době kuchaře a hotely co by zaplatili za mašinu 4500 liber.

ba31_www-klapper-cz

Bonvivant s Tonym a Robinem

Byla to krásná předehra výroční záležitostí deset let vzdělávacího projektu Bar Academy pod záštitou společnosti Jan Becher Pernod Ricard, v přátelském duchu s ukázkou pěti koktejlů Baru Termini ze Soho, který je jak Tonny tvrdí sám více aperitivní koktejl bar, kde lidé přichází na dva drinky a pobudou krátkou chvíli. Nelze opomenout použité technologie a jednoduchost podání a noblesu ve sklenici. Celkově dá-li se něco stručně říct o tomto průkopníkovi molekulární mixologie napříč Evropou, který dnes vlastní řetězec barů je velmi úspěšným barovým konzultantem a člověkem, který má kolem sebe úžasný barový tým kolegů, kteří jsou plně přítomní u realizace jak konceptů tak samotných ingrediencí do koktejlů, ze kterých se dále komponuje celek. Musím říci, že vládnou i technologiemi na které si z nás málokdo v životě sáhne. Tonny je člověk, který se z části živí i ukázkou těchto přístrojů a posouváním hranic jejich možností. Osobně mohu říci, že kopřivový Gimlet, nebo čirá Bloody Mary je právě z této dílny. Těžko na nich cokoliv měnit. Rukopis je však jednoduchý: chuť, balanc, jednoduchost, čistota, inovace.

Pátou esencí bylo setkání na tak významné události jakou bylo výročí Bar Academy

Je pro mě osobně neuvěřitelné, že je to již 10 let! Utíká to. Zajímavé bylo, že jsme měli možnost ochutnat podobné Martini co při našem prvním setkání skončilo na podlaze show roomu z rozbité kádinky obohacené o mandli v octu, která mě osobně chutnala jako fazole, každopádně mě opět ten drink donutil přemýšlet. Nad čistotou a jednoduchostí provedení. Na jedné galavečeři jsem měl možnost pít aperitiv El Presidente , který byl z kategorie zralých koktejlů prošel odstředivkou i redestilací, ale musím říci, že nic z toho nebyla onanie. Vše bylo děláno pro chuť, že chuťové pohárky tleskaly blahem si dodnes pamatuji.

Co říci závěrem? Každé setkání i esence Tonyho byla jiná. Zaplať pánbůh, že byli v nějakém časovém rozestupu a že to našinec měl čas vstřebat. Rukopis je to ukázkový, nenapodobitelný a to nejpůvabnější co zaznělo na setkaní s Absolventy byla odpověď na otázku: “Jak dlouho vymýšlíš koktejl”? Odpověď zněla: „To je různé, ale jsou koktejly na kterých pracujeme i 10 let“. Tomu říkám pokora k času a produktu.

Autor: Radim Hamrosi
Foto: Jan Becher Pernod Ricard

Leave a Reply